fbpx

Bez pracy nie ma kołaczy…

with Brak komentarzy
Które przysłowie jest Ci bliższe?
– Bez pracy nie ma kołaczy.
CZY
– Praca nie zając, nie ucieknie!

Dziś obchodzimy Święto Pracy. W Polsce dokładnie od 70 lat jest obchodzone jako święto państwowe. Z racji zawodu interesuję się ogólnie i szczególnie tematyką „pracy” w życiu człowieka i czuję się wręcz w obowiązku (obywatelskim) napisać kilka słów z okazji dzisiejszego dnia. GET READY!

Zauważcie jak bardzo praca zmieniła swoje oblicze przez dziesiątki lat. To, co jeszcze dla naszych rodziców i dziadków było standardem, obecnie zupełnie nie ma racji bytu. Postęp techniczny i nowe technologie niosą ze sobą nowe możliwości i formy pracy. Siłą rzeczy sprawiają również, że wiele zawodów szczególnie rzemieślniczych (np. bednarz, zdun, zecer, kowal) znika z rynku pracy. Wszystko dzieje się szybciej. I nie pracujemy już po 40 lat w jednym zakładzie pracy. Dynamika zmieniającej się rzeczywistości wymusza na nas elastyczność, również w zmianie miejsca pracy i zawodu, rozwijania nowych umiejętności.

Przykładem na dynamiczne zmiany jest obecna sytuacja. Ostatnio ze względu na okoliczności związane z koronawirusem wzmocniła się potrzeba na pracę zdalną, która będzie coraz powszechniejsza i przynosi ze sobą również nowe wyzwania, ale i nowe możliwości chociażby ze względu na zasięg i formę wykonywanych zadań. Nagle okazuje się, że to co do tej pory funkcjonowało przez wiele lat, nie jest gwarancją stabilności i bezpieczeństwa. Ciągłe zmiany są nieuniknione, to pewne! Pomyśl co możesz czerpać z tego dla siebie i… naucz się z tym żyć.

Nasze podejście do pracy również się zmieniło. Praca to nie tylko środki na utrzymanie i opłacenie rachunków. To możliwość spełniania swoich marzeń i pasji, rozwoju osobistego i realizacji własnych celów. Daje nam satysfakcję, umożliwia nam wykorzystywanie i rozwój naszych umiejętności. To okazja do kontaktów z innymi ludźmi. W pracy przebywamy ze sobą po 8 godzin dziennie, tworzymy społeczność, nawiązujemy relacje. Praca dostarcza nam przeróżnych doświadczeń, czasem również tych mniej przyjemnych, fakt. Jednak to właśnie różnorodność bodźców sprawia, że się rozwijamy. Budowanie własnej ścieżki zawodowej to ciągła nauka, poszerzanie wiedzy oraz rozwój kompetencji. Poprzez pracę spełniamy swoje ambicje, pracujemy nad pozycją społeczną i uznaniem.

Wiecie o czym też sobie dziś przypomniałam? O swojej pierwszej „prawdziwej” pracy! Pamiętam doskonale dzień, w którym pojawiłam się w firmie i poznałam swój nowy zespół. Ileż to było emocji, ciekawości i znaków zapytania w mojej głowie JAK JA TO WSZYSTKO OGARNĘ?? Z perspektywy czasu widzę jak ważne było moje pierwsze doświadczenie zawodowe. I jak duży wpływ wywarło na moją późniejszą drogę zawodową.

Hmm, nie spodziewałam się tak długiego tekstu. Jeśli jesteś jeszcze ze mną, to na koniec chciałam się podzielić jedną rzeczą. O powodzeniu na rynku pracy decyduje przede wszystkim wiara we własne siły i możliwości, umiejętności określania celów, planowania działań i konsekwencji w ich realizacji. Tego Ci życzę w dniu dzisiejszego święta!

Aleksandra Żybura
Coach Kariery

Leave a Reply