fbpx

Syndrom gotującej się żaby, czyli kiedy tolerujesz złe rzeczy w swoim życiu nazbyt długo

with Brak komentarzy

Syndrom gotującej się żaby – O co tu chodzi?

Jeśli jakimś zbiegiem okoliczności żaba znajdzie się w garnku z wodą, która będzie powolutku stopniowo podgrzewana, to żaba nie będzie uciekać. Nie podejmie takiej próby, tylko zacznie dostosowywać swoją temperaturę ciała do wzrastającej temperatury wody.

CO DALEJ?

Kiedy woda zaczyna parzyć, żaba decyduje się ratować i wyskoczyć, ale nie może. Już nie może, bo wykorzystała całą swoją energię na dostosowywanie się. Żaba ugotowana!

CO ZABIŁO ŻABĘ? Że niby wrząca woda, ale czy na pewno? Jak myślisz?

Z tą żabą to trochę tak jak w życiu – można to odnieść do wielu sytuacji i do wielu relacji. Często COŚ lub KTOŚ Ci dokucza, męczy już od długiego czasu, ale wciąż się dostosowujesz. Tolerujesz toksyczne osoby w swoim otoczeniu i tkwisz w niezdrowych relacjach, póki masz poczucie, że jakoś to znosisz. Nawet masz w sobie przekonanie, że …”tak już musi być” i …”nic się z tym nie da zrobić”. I być może mówimy tu o Twoich relacjach z bliskimi, rodzicami lub o Twojej pracy. Niezadowolenie, brak satysfakcji, ale jakoś nadal tkwisz w tym i nie próbujesz nic zmienić. Zastanów się jak to wygląda w Twoim przypadku?

EFEKT?

Pewnie domyślasz się już jak to podsumuję? Twoja zdolność do adaptacji jest dość duża i bardzo długo potrafisz akceptować pewne rzeczy w swoim życiu. Nie czekaj w nieskończoność, bo może się okazać, że nie masz już siły i energii, żeby się wydostać z trudnej sytuacji lub relacji. Jeśli czujesz, że nie wybrniesz z tego w pojedynkę, zwróć się do bliskich lub przyjaciół o pomoc. Nie warto czekać biernie aż się „ugotujesz”.
Może warto czasem podjąć wysiłek i zacząć wprowadzać małe zmiany w swoim życiu? Albo chociaż zastanów się czy czasem nie tkwisz w podobnej sytuacji, którą akceptujesz już zbyt długo.
Zawsze jest dobry moment na ZMIANĘ! Spróbuj, zacznij już od poniedziałku…
Miłego tygodnia,
Aleksandra, Twój Coach od pozytywnych zmian…
#lubieponiedzialki #zmiana #motywacja #inspiracja #odnowa #odwaga #rozwojosobisty #Mondayvibes #change #changeyourlife #slowlife #lifeworkbalance #lifecoach #coachwpoznaniu #fairpoint #silakobiet #daszrade #poznan #wewnetrznasila #rozwoj #karierazawodowa #zmianapracy #relacje #zycieosobiste #pomoc #rodzina #silakobiet #cytaty #psychologiapozytywna #psychologiazmiany 

Leave a Reply